Przebarwienia skóry, a także jej odbarwienia to dość częste zaburzenia koloru skóry. Najczęściej są to plamki, znamiona lub większe plamy o jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze niż naturalny. W części przypadków przebarwienia skórne to zmiany wrodzone, w innych – nabyte, wywoływane głównie przez szkodliwe dla skóry promieniowanie ultrafioletowe. Wrodzone zaburzenia pigmentacji skóry są najczęściej nieuleczalne, natomiast te pojawiające się pod wpływem różnych czynników można wyleczyć, a zwykle także im zapobiegać.


Za przebarwienia skóry odpowiedzialna jest melanina. To barwnik znajdujący się w skórze oraz w tęczówkach. Dzięki melaninie skóra jest chroniona przed promieniowaniem UV. Im więcej słońca, tym więcej melaniny, blokującej dostęp szkodliwych promieni do skóry – tak powstaje opalenizna oraz większość przebarwień na skórze. Przebarwienia i odbarwienia skóry wiążą się z nieprawidłowym działaniem, nadmiarem lub brakiem melaniny w skórze. Najczęstsze przebarwienia skóry, czyli plamy ze zbyt dużą ilością pigmentu (hiperpigmentacja) to: piegi, plamy soczewicowate oraz ostuda. Piegi to złogi melaniny pojawiające się na policzkach, nosie, ale także dekolcie, grzbietach dłoni i plecach. Piegi pojawiają się tylko u osób o bardzo jasnej karnacji, a predyspozycje do nich są uwarunkowane genetycznie.

Wiele osób czuje się niekomfortowo z przebarwieniami skóry, stąd duże zainteresowanie metodami ich usuwania. Obecnie w celu pozbycia się zmian na skórze stosuje się: miejscowe preparaty rozjaśniające na przebarwienia skóry, zabiegi laserowe CO2, mikrodermabrazję oraz peelingi chemiczne.

Naszym zdaniem najlepszy w walce z utrwalonymi przebarwieniami jest laser frakcyjny - to szybki, bezbolesny i bezpieczny zabieg o potwierdzonej wysokiej skuteczności działania i długotrwałych efektach. Podczas zabiegu na skutek kontrolowanego procesu uszkodzenia naskórka promieniem lasera następuje wzmożona produkcja włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność skóry. Jednocześnie światło lasera naświetla i intensywnie rozgrzewa komórki barwnikowe, które ulegają rozbiciu. W wyniku zabiegu plamy chwilowo ciemnieją, by po kilku dniach całkowicie się złuszczyć. Już po jednym zabiegu powierzchowne zmiany barwnikowe znikają bądź w znacznym stopniu jaśnieją. W przypadku głębokich przebarwień dla uzyskania zadowalającego efektu zalecana jest seria 2-3 zabiegów.

Tajemnica skuteczności zabiegu tkwi w wykorzystaniu najwyższej jakości urządzenia, które w przeciwieństwie do proponowanych dotąd na rynku aparatów cechuje niezwykła precyzja i bezpieczeństwo. Zaawansowane technologicznie urządzenie łączy funkcje medycznego lasera CO2, lasera frakcyjnego i innowacyjnego skanera z systemem analizy skóry, który na podstawie wyników badań klinicznych dobiera optymalne parametry zabiegu dla każdej pacjentki. Zastosowanie ultraszybkiego lasera frakcyjnego redukuje do minimum ryzyko wystąpienia negatywnych efektów w postaci lokalnego przegrzania tkanek, a także w znaczący sposób skraca czas trwania zabiegu i zmniejsza jego bolesność. Podczas zabiegu uszkodzeniu ulega jedynie 25% tkanek, dzięki czemu okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy, komfort pacjenta nieporównywalnie wyższy w stosunku do innych rozwiązań dostępnych na rynku, a efekt odbudowy skóry widoczny i trwały.